Piyasa dengesini bulma arayışında – Dünya Gazetesi

Şebnem TURHAN

Ters dönen borsalar toparlanmaya çalışıyor. Dün güne olumsuz başlayan bankacılık endeksinde İş ve Halkbank’ın hisse geri alımları öne çıkarken uzmanlar, çalkantıda dalga boyunu küçülterek denge arayışlarının devam edeceğini söyledi. Borsada sular durmuyor. 13 Eylül’den bu yana düşüş eğilimini sürdüren Borsa İstanbul endeksleri, büyük bir alıcının girişiyle nefes alan piyasa oyuncularının iddialarına göre dün yeniden satıldı. Önceki günlerde 1,5 milyar lira olan teminat tamamlama çağrısı dün 861,8 milyon liraya düşerken, bugünden itibaren daha düşük teminat oranları uygulanacak. Piyasa aktörleri ve düzenleyiciler durumun çözümü için çalışmalara devam ederken, elde edilen bilgilere göre çözüm önerileri ilgili kurumlara iletilmektedir. Bankalar ise kendi imkanlarıyla hisse geri alımları ile çıkış yolu arıyor.

Hisse geri alımları başladı

Halkbank’ın 29 Ağustos 2018 tarihinde duyurduğu ancak hiç kullanılmadığı hisse geri alım programı çerçevesinde önceki gün 8,85 milyon lira nominal bedel karşılığında 72,5 milyon lirayı geri aldı. İş Bankası A.Ş. Fon Fon Vakfı devreye girerek bankanın 5 milyon hissesini 8.00-8.19 TL fiyat aralığında satın aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, satın almanın ardından vakfın İş Bankası’nın sermayesindeki payının yüzde 37.262’den yüzde 37.312’ye yükseldiği belirtildi. Vakıfbank’ın ayrıca 17 Mart 2020’de maksimum 100 milyon hisse satın alacağını açıkladığı ve 14 Ekim 2021’de 39 milyon hisse satın aldığı bir geri alım programı var. Ancak banka henüz bunu kullanmadı. Analistler, iki bankanın geri alım hareketlerinin yatırımcıya hisseyi savunduklarının bir göstergesi olduğunu ve bunun da marj çağrılarında bir miktar rahatlama yaratabileceğini belirtti. Bankaların hisse geri alımına başlaması ve Takasbank’ın teminat güncellemesinin ardından dün yine satış dalgasıyla ilk işlemler yapıldı. BİST100 güne yüzde 0,25 düşüşle 3 bin 269 puanla başlarken, bankacılık endeksindeki düşüş yüzde 1’i aştı. Açılışla birlikte TSKB, İş Bankası ve Garanti Bankası’nın hisselerinde düşüş yaşandı. Son dönemde nefes kesen bir düşüş yaşayan ve devre kesici uygulayan Vakıfbank, Halkbank, İş GYO, Şekerbank ve TSKB’nin hisseleri hem devre kesicilerden zarar gördü hem de gün içinde kayıplarına devam etti. Bankacılık endeksi günü yüzde 3,99, BiST100 endeksi ise yüzde 0,97 düşüşle kapattı. Öte yandan Garanti Bankası’nın ana hissedarı İspanyol BBVA’nın CEO’su Onur Genç, BBVA hissesinin Türkiye’deki pozisyonunun yüksek enflasyon nedeniyle cezalandırıldığını, ancak Türkiye’de uzun vadeli potansiyel gördüklerini belirtti. Uzmanlar, çalkantılı seyrin devam etmesini beklediklerini ancak dalga boyunun giderek küçüleceğini belirterek, piyasanın bir denge bulmaya çalıştığını kaydetti.

Açılış oturumu uygulaması VİOP’ta başlar

Son dönemde yaşananlarla doğrudan ilgili olmasa da Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) seans açma uygulaması yarın gündeme geliyor. Borsa İstanbul tarafından 2 Haziran’da açıklanan ve 23 Eylül’de devreye alınması planlanan VİOP’ta açılış seansı uygulaması için yapılan testler tamamlandı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, uygulamanın sürekli müzayede seansı öncesi işlemlerin tek fiyat yöntemiyle gerçekleştirileceği açılış seansı olarak yapılacağı belirtildi. VİOP’ta 09.30’da başlayan tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri için 09.20 – 09.25 arasında 5 dakikalık emir toplama ve 5 dakikalık eşleştirme bölümlerinden oluşan açılış seansı 09.25 – 09.30 saatleri arasında uygulanacaktır. Hisse senedi vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde seans kapanışı tam iş günü 18.10’dan 18.15’e, yarım iş günü 12.40’tan 12.45’e uzatılacak.Açılış seansı uygulaması ile olası fiyat oynaklığının düşürülmesi hedefleniyor. seansın açılması ve VİOP’ta daha etkin fiyat oluşumunun sağlanması.

Bir daha olmaması için önlem istiyor.

Takasbank verilerine göre, önceki gün teminat tamamlama çağrıları 861,8 milyon liraya gerilerken, indirilen oranlar bugün itibarıyla teminat tamamlama çağrılarında düşüşe neden olacak. Teminat oranlarındaki düşüşün zor durumda kalan yatırımcı ve kurumları rahatlatabileceğini kaydeden bilgi kaynakları, böyle bir durumun tekrarlanmaması için kurumların zararı ödemesi gerektiği görüşünde. Konuya yakın bir kaynak, gelecekte borsada bu tür kayıpların yaşanmaması için bu adımın atılması gerektiğini belirtirken, bir başka bankacılık sektörü kaynağı da nakit uzlaşmanın öne alınması durumunda arbitraj fonlarının ve hisse senedi opsiyonlarını kendi hisselerinde fiyatlandıranların olduğuna dikkat çekti. Hazine büyük kayıplarla karşı karşıya kalacak. Ayrıca bu gibi durumlarda yükseliş sırasında düzenleyicilerin devreye girmesi gerektiğini söyleyen kaynaklar, Bloomberg’e önceki gün bir yetkili tarafından geriye dönük inceleme yapılacağına dair verilen açıklamaların da önemli olduğuna dikkat çekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.