Öğretmenler neden kaynak kitap ister?

Öğretmenler neden kaynak kitap ister?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ders kitaplarının yanı sıra öğretmenler tarafından talep edilen kaynak kitapların velilerin izni ile temin edilmesi gerektiğini belirten eğitimciler, durumun velileri maddi olarak zorlamaması gerektiğini söyledi.

Yeni eğitim ve öğretim sezonunun başlamasıyla birlikte tüm okullarda ders kitaplarının yanı sıra bu yıl ilk kez okullarda referans kitaplar dağıtıldı. Ayrıca okulların temel ihtiyaçlarının karşılanması için bu yıl ilk kez tüm okullara kaynak gönderildi ve temizlik personeli alımı yapıldı.

Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca, gelişmelerden memnun olduklarını belirterek, güvenlik personeli sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmenlerin talep ettiği kaynak kitaplar hakkında da konuşan Uca, “Kaynak kitap konusu yıllardır gündemimizde. Okullarımızın tamamında yıllardır kısmen ya da genel olarak var ama kaynak kitap ihtiyacının son yıllarda en aza indirildiğini söyleyebilirim. Ancak bu sorun tamamen bitmiş değildir ve devam etmektedir. Bunun devam etmesinin nedeni Milli Eğitim Bakanlığı’na karşı bir duruş değil” dedi. söz konusu.

“Öğrencilerin seviyesine göre kaynak kitap ihtiyacı olabilir”

Kaynak kitap öğrencilerinin bilgi düzeyi nedir, hangi bilgileri ve ne oranda alabilirler? Sorularına göre farklı kaynaklardan yararlanma ihtiyacının olabileceğini belirten Uca, “Kimse bu konuda öğretmen arkadaşlarımıza sitem etmesin. Aslında öğretmen arkadaşımızın yapmak istediği, o çocukların mevcut bilgi düzeylerini dikkate alarak öğrencilerin daha iyi bir noktaya gelmesi için ihtiyaç duydukları kaynak kitaplardır. Öğretmenlerin burada yanlış strateji kullandığını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Her okul aynı fırsata sahip değil”

“Devletin verdiği kaynak kitaplarla eğitim yapalım demekten ibaret değil.” Uca, “Öğretmen arkadaşlarımızın bu konuda haklı olduğunu düşünüyorum. Devlet tarafından hazırlanan kitaplar bazı okullarımıza göre daha yüksek veya daha düşük seviyede olabilir. Talim ve Terbiye Kurulu’nun bu konuda çok ciddi bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin her yerindeki okullar fiziki olarak bir olabilir ama idarenin karşı karşıya olduğu şartlar aynı değildir. Bir okulda müfredat tamamlanırken daha üst derslere geçilebilirken, başka bir okulda ikinci yarıyıl sonunda okuma yazma dahi öğrenilmemiş olabilir. Bu olay hocalarımızın beceriksizliğinden kaynaklanmıyor. Her iki okulda da hocalar aynı, burada sorun imkanlardan kaynaklanıyor” dedi. dedi.

“Satın alınacak kaynak kitaplar için velilerden izin alınmalı ve maddi sıkıntı yaşanmamalıdır”

Uca, öğretmenlerin kaynak kitap ihtiyacı konusundaki fikirlerinin tamamen sınıf ve öğrencilerle ilgili kararları olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bakanlığın birinci sınıflarla ilgili hazırladığı kitaplar çok yetersiz. Diğer sınıflarımızda çok kaliteli kitaplarımız var. Ne yazık ki kaynak kitaplara olan ihtiyaç, çocukların birinci sınıfta okuryazarlığa geçişlerinde ortaya çıkmaktadır. Devletin kitaplarını bir kenara atıp yerine aldığımız kaynak kitaplarla devam edelim demiyoruz. Bu kesinlikle doğru değil. Öncelikle devletin verdiği kitaplar kullanılmalıdır. Bunun dışında öğrenci ile birlikte yürüteceğiniz ve öğrenciye gerçekten fayda sağlayacağını düşündüğünüz kaynak kitaplar varsa velinin izni ile böyle bir şey yapılabilir. Tüm öğretmen arkadaşlarıma sesleniyorum, lütfen velilerimizin iznini alarak ve sosyoekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak böyle bir girişimde bulunalım. Bakanlık bazı şikayetler nedeniyle öğretmen arkadaşlarımız hakkında soruşturma başlatıyor, bazı veliler de şikayet edebiliyor. Bu nedenle, referans kitaplar için ebeveyn izni gereklidir. Veliler izin vermiyorsa lütfen bu işe bulaşmayın, devletin verdiği kitaplar da çok kaliteli, bu işi çok rahat yanlarında götürebiliyorlar. Kaynak kitap da işlenecekse sadece bir yayınevinin kaynağı kullanılmalı ve maddi durumu olmayan öğrenciler için yayınevinden birkaç ücretsiz kitap temin edilmelidir.” (İLK)

Leave a Reply

Your email address will not be published.