Marvel Sinema Evreninin En Büyük Olaylarından Biri Olan Secret Invasion’ın Fragman İncelemesi

Fragmanı önizleyelim: Marvel Studios’un Gizli İstilası

2023’ün ilk harika sinematik evren serisi, Nick Fury’yi izleyeceğimiz gizli istila olacak.

Disney’in d23 etkinliği pek çok açıdan beklentileri karşılamasa da gizli istila fragmanı marvel kanadından gelen en iyi şeylerden biriydi. Seri, Ant-Man ve wasp: Quantumania ile birlikte 5. aşamanın ilk yapımlarından biri olacak. Elbette kavramsal olarak birbirlerinden çok farklılar. bu gizli istila, mcu’nun son çalışmalarından genel olarak çok farklı görünüyor.

MCU’da genel olarak büyük olaylar görmeye alışkınız. Ancak evrenin genel hikayesine çok şey katıyor ve daha temelli, tematik olarak daha yoğun işlerde diğer filmlerin önüne geçiyor. Captain America: The Winter Soldier böyle bir filmdi. Önündeki olaylar bir önceki filmden çok daha büyük görünse de Captain America: Civil War da bu hikaye yapısına sahipti.

Çizgi romanlar MCU’ya uyarlandığında, başlık olarak aldıkları başlıklardan farklı şekilde uyarlanırlar.

Kış askeri filmi de böyleydi ama özellikle iç savaş çizgi romanından ciddi anlamda farklıydı. Bu yapımlarda hikayenin ana unsurunun ne kadar farklı olursa olsun sabit kaldığını da belirtmek gerekir. İç savaş hikayesi, Tony ve Steve’in ideolojik farklılıklarının savaşıydı. Filmde yaptı. benzer şeyler diğer mcu filmleri için de geçerlidir. Fragmana baktığımızda kış askeri filminin sakin atmosferini ve iç savaş gibi filmlerde gördüğümüz uyarlama mantığını Secret Invasion’da da benzer şekilde alıyor gibi görünüyor.

Skrull yarışı ile ilk kez Captain Marvel filminde tanıştık. Bu film mcu denilince yeni gibi gözükse de 90’lı yıllarda geçtiği için mcu’nun çoğunluğundan önce geçiyor. yani mcu’daki karakterlerin bu dizide veya sonrasında belirli oranlarda skrulasyon yapmış olma ihtimali var. tabii ki tony veya steve gibi karakterler skrull olmayacak. ancak özellikle büyük görünen bazı karakterler veya yan karakterler skrull olabilir. Böyle bir hikaye zaten girilmişse, bazı bükülmeler yaşanmalıdır. Dizide göreceğimiz diğer yapımlardan tanıdığımız James Rhodes, Maria Hill, Everett K. Ross gibi karakterler skrull olabilir. Rodos’tan bahsetmişken, karakter siyasete atılmış gibi görünüyor. Savunma bakanlığı veya içişleri bakanlığı gibi bir görevde bulunmuş olabilir. Fragmanın sonunda cumhurbaşkanının konvoyuna da saldırı var. Dizide siyasi gerilimin zirveye ulaşacağı aşikar. Bu dizinin ardından gelecek olan ve başrolünde Rhodes’un yer alacağı Zırh Savaşları, gizli işgal ile doğrudan ilgili olacak. yani Rodos ile ilgili çok önemli gelişmeler olacak gibi görünüyor.

Fragmanda gözümüze çarpan üç önemli yeni karakter var.

Birincisi, Olivia Colman’ın canlandırdığı Sonya Falsworth, İngiliz istihbaratında önemli bir karakter olacak. Sürprizlere çok açık bir karakter. diğeri ise kingley ben-adir’in gravik karakteri, asi skrull lideri. bu sefer talostaki gibi bir bükülme beklemiyorum. bu sefer gerçekten kötü bir skrull ile karşı karşıyayız. Dizinin en önemli yeni karakterinin Emilia Clarke’ın canlandıracağı karakter olacağını düşünüyorum. Şu anda karakterin kim olduğunu bilmiyoruz. Tahminimce Kaptan Marvel filminde çocukluğunu gördüğümüz Talos’un kızı olabilir. Çizgi romanlardan bildiğimiz bir skrull olabilir. İnsan kimliği hala çizgi romanlardan tanıdığımız bir karakter olabilir. Her kimse, bence hikayedeki en önemli rollerden biri.

Son olarak, Nick Fury hakkında birkaç söz söylemeliyiz.

Onu ilk kez başrolde göreceğiz, artık emektar karakterlerden biri oldu. Casusluğun en keskin biçimini görmeyi bekliyorum. Spider-Man: Far from Home’da film boyunca talos gördük. Kredi sonrası sahnesinde, kafataslarıyla birlikte bir uzay limanındaydı. Seride tam olarak ne zaman talos ile yer değiştirdikleri ve uzay limanının ne olduğu konusunda kesin cevaplar almayı bekliyorum.

Ne yazık ki mcu’da üst üste i am groot, thor: love and thunder ve she-hulk gibi zayıf işler izledik. Umarım Black Panther: Wakanda Forever, Ant-Man and the Wasp: Quantumania ve Secret Invasion gibi eserlerle bu süreci atlatırız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.