Andor Serisi Mandalor Olur mu? [İnceleme]

Disney’in yeni dizisi Star Wars: Andor’un ilk üç bölümü 21 Eylül’de yayınlandı. Rogue One filminden önceki dönemde yaşanan olayları konu alan diziyi spoiler vermeden sizler için inceledik.

Evrene yeni bir soluk getiren ve farklı bir atmosfere sahip olan dizi, ilk bakışta izleyicilerden tam not almış gibi görünüyor. Orijinal üçlemelerin ötesindeki hikayenin başlangıcına ışık tutan 8. film olan Rogue One, serinin en sıra dışı ve “kaliteli film” İzlediğimizi hissettiren bir yapımdı. Rogue One’ın sonunda ne olacağını hepimiz bilsek de büyük bir heyecanla izledik.

Star Wars, Luke Skywalker’ı deyince, ışın kılıçlarıJedi, güç ve güç kullanıcıları akla geliyor ancak bu tanıdık unsurların çoğu şimdilik Andor serisinde yok. Andor TV dizisi Rogue One filminde yaşananları yaklaşık 5 yıl öncesini anlatıyor. Bu yeni üretim çok farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Star Wars: Andor’u, diğer tüm Star Wars evren yapımlarını ve daha fazlasını Disney+ platformunda izleyebilirsiniz.

Rogue One filminin sinematografik izleri Andor serisinde de devam ediyor.

Andor dizisi açılış sahnesi

Pembe dizi; Blade Runner, Driver, Altered Carbon gibi yapımların atmosferini ve renk paletini andıran sahnelerle bizleri karşılıyor. İlk bölümde distopik bir hikayede bulunabilecek yerler açılıyor ve ardından Yıldız Savaşları Bize evrende olduğumuzu hatırlatan, görmeye alışık olduğumuz yerlere geçiyoruz. Dizinin ilk bölümünde Morlana One bölgesini, Ferrix serbest ticaret bölgesini, flashback sahnelerinde karşımıza çıkan bölgeyi ve Morlana One bölgesinde özel güvenlik şirketine ait yerleri görüyoruz.

andor ilk sahne

The Mandalorian’ın çekimlerinde sahne gemisi teknoloji kullanılmıştı. Öte yandan Andor dizisindeki sahnelerin çoğunun gerçek setlerde çekildiğini görüyoruz. Elbette renk paletinin mekanların yapısıyla çok ilgisi var. Karakterimizin yaşadığı bölgedeki taşların ve evlerin renkleri bile soğuk tonlarda kullanılmıştır. Bazı sahnelerde Star Wars evreninde alışılmış eski ve soğuk yer esintileri de var. Şimdiye kadar gördüğümüz kostümler de etkileyici izler taşıyor. Bölümler ilerledikçe çok farklı yerler göreceğimiz için bazı detaylar değişebilir.

Disney’in büyülü dünyasının ötesinde, daha karanlık bir atmosfer ve olgun bir hikaye bizi karşılıyor.

Cassion Andor görselleri

Andor serisinde Disney’in “iyi her zaman kazanır” teması ve onun büyülü dünyasından uzak; daha kasvetli, karanlık ve yetişkinler için farklı bir evrende geçen casusluk, aksiyon temalı Hikayesine tanık oluyoruz. Şimdilik ilk bölümlerde Empire’a bağlı bir özel güvenlik şirketi ve onun asker görünümlü çalışanlarını görüyoruz. Aksiyon dediğimiz şeye bakmayın, bölümler oldukça durağan ve yavaş akıyor. Bölümler ortalama 35 dakika olduğu için kısa olarak kabul edilir, ancak başlangıçta aksiyonun “a” sını göremediğimiz için uzun zaman alıyormuş gibi gelebilir. İlk iki bölüme kıyasla üçüncü bölümde birkaç aksiyon sahnesi izliyoruz.

Giriş, düğünlerde gelin ve damadın çocukluk fotoğraflarından yapılan ucuz slaytları andırıyor.

andor giriş

Giriş basit ve yetersiz. Girişi neredeyse fotoğraflardan oluşuyor. slayt geçişleriyle yapılmış videoları andırıyor. Daha iyi şeyler düşünülebilirdi. Açılış sahnesinden bölümlerde; tatmin edici, müzik hikayenin akışı ve sahnelerle buluşuyor. Müzik, girişten daha umut verici. Sıradanlık ile mükemmellik arasında gidip gelen melodilerle hikayeyi takip etmeye devam ediyoruz.

Dizideki karakterler oldukça gerçekçi bir üslupla karşımıza çıkıyor.

Mor öncesi güvenlik şirketi çalışanı Andor

Rogue One’da Cassian Andor’u canlandırdı. Diego Ay, Aynı karakteri dizide oynuyor. Cassa karakterinin Rebel Alliance’a katılmadan önce neler yaşadığına tanık oluyoruz. Karakterimiz aksiyon almakta zorlanmayan, hızlı aksiyon alabilen biridir. Dizide yayınlanan bölümler boyunca birçok karakter görüyoruz. Hepsini finale taşımak elbette mümkün değil. Zaman zaman adaya veda eden isimler olacak.

Andor sahnesi

Dizideki hiçbir karakter saf iyi veya saf kötü değildir. Kendisine hayran olmasak da empati kurabileceğimiz, tek satırda görünmeyen karakterler var. Çoğu karakter Star Wars evreninden bağımsızdır ve gerçekçi bir etkiye sahiptir. Orijinal üçlemede mizahi diyaloglara pek rastlamıyoruz. İlk üç bölümde klasik R2-D2 ve C3PO gibi droidler Aralarında diyalog veya sempatik çizgiler yoktur. Bu, hikayeye daha fazla odaklanma sağlar.

Zaman zaman geçmişe dönüşler arasına diziyi eklemişler gibi hissedebilirsiniz.

cassian ve droid

İlk bölümden itibaren dizinin güncel sahneleri ile geçmişe dönüş sahneleri arasında bir köprü kuruluyor. Tabii hikayenin akışı içinde bilmediğimiz detaylara da yer vermek hoş bir bakış açısı. Yine de Çok fazla flashback sahnesi Hikayeden anlık olarak dikkatin dağılmasına neden olabilir. Bunun yerine, çarpıcı ve gerekli olduğu geri dönüş sahnelerine yer vermek daha etkileyici olurdu.

haydut birine gönder

Önceki üretimlere referans yok, söyleme yeridir. Dizi güldürmek ve eğlendirmek gibi popüler kültüre yakınlaşmayı amaçlamıyor ve sadece hikaye aktarılıyor. Bunun yerine sağlam ve gerçekçi karakterler Hikayenizi izliyoruz.

ALAKALI HABERLER

Disney+’ın Umut Veren Yeni Star Wars Dizisi ‘Andor’ Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Olumlu ve olumsuz yönleri olsa da gelecek vadeden bir yapım ilk üç bölümüyle karşımıza çıkıyor. Obi-Wan Kenobi Dizinin felaketinden sonra Andor dizisi tüm Star Wars hayranlarına iyi gelecek, tüm yaralarımızı iyileştirecek gibi görünüyor. Sonraki bölümler yayınlandıkça dizi hep aynı tonda ve hızda devam edecek mi göreceğiz. Şimdilik dizinin kalitesini bozmamasını ve Rogue One’a bağlanmasını umuyoruz. diziyi izledin mi Andor hakkında ne düşünüyorsun?

Star Wars: Andor 4. Bölüm, 28 Eylül’de Disney+’ta yayınlanacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.